Біопсія шийки матки
Єдиним критерієм і стандартом, який дозволяє поставити діагноз дисплазії й раку шийки матки юридично і, відповідно, призначити правильне лікування, є гістологічне дослідження тканин слизової шийки матки.

Чому саме ми

20-ти річний досвід успішної щоденної роботи з найскладнішими пацієнтами з патологією шийки матки

Команда кращих професіоналів: клініцисти, цитологи, гістології, рентгендіагности

Ми знаємо, як діагностувати та лікувати патологію шийки матки і навчаємо колег

Ми працюємо за стандартами, на основі доказової медицини з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта

Ефективність нашої роботи доведена часом і здоровими пацієнтами. Нас радять друзям

Подробнее об услуге

Біопсія шийки матки

Для чого її необхідно проводити?

Єдиним критерієм і стандартом, який дозволяє поставити діагноз дисплазії й раку шийки матки юридично і, відповідно, призначити правильне лікування, є гістологічне дослідження тканин слизової шийки матки. У світовій практиці є два підходи до такої діагностики.

Перший — це прицільна біопсія шийки матки і, за потреби, цервікальний кюретаж (цервікальне зіскрібання), гістологічне дослідження, встановлення клінічного діагнозу, призначення лікування, ексцизія шийки матки з подальшим заключним гістологічним дослідженням ексцизійного матеріалу.

Другий метод — це одномоментна конусоподібна ексцизія шийки матки з подальшим гістологічним дослідженням видаленого матеріалу та встановленням діагнозу.

Усі діагностичні та лікувальні процедури на шийці матки, піхві та зовнішніх статевих органах необхідно виконувати прицільно, тобто під кольпоскопічним контролем!

Біопсія є безпечною діагностичною процедурою. У разі правильного її виконання та використання професійних інструментів, біопсія також є практично безболісною процедурою, що не вимагає будь-якого знеболення — ні місцевого, ні загального. Біопсія — це інвазивний метод дослідження, під час якого відбувається порушення цілісності слизової оболонки шийки матки. Перед такими маніпуляціями пацієнтка завчасно повідомляє лікарю про можливу наявність у неї вагітності, гепатиту, ВІЛ-інфекції, порушення здатності крові зсідатися, приймання медичних препаратів, що впливають на зсідання крові, та інші супутні захворювання.

Біопсію шийки матки, піхви, вульви можна й необхідно проводити за наявності показань — аномальних кольпоскопічних картин під час кольпоскопії. З погляду онкологічного ризику протипоказань до її проведення немає, вона цілком безпечна.

Найкращим методом узяття біопсії є біопсія шийки матки біопсійними щипцями. Біопсійні щипці — це спеціальний професійний інструмент із гострими невеликими ложками, яким абсолютно безболісно під прицілом кольпоскопа беруть зразок тканин загальним розміром до 5×5 мм. Іноді матеріал беруть із декількох точок. За часом сам процес узяття біопсії займає 1–2 секунди. Крововтрата зазвичай дуже незначна, після процедури в піхву поміщають марлевий тампон на кілька годин і обмежується статеве життя на 2–3 дні. Вживати спеціальні додаткові заходи для зупинки крові не потрібно.

Другий поширений метод узяття біопсії шийки матки — за допомогою петлі й апарата діатермії (або радіохвильового). Це менш популярний метод, оскільки під час узяття тканин на аналіз відбувається їх термічний опік, і це створює певні труднощі для лікарів-патологів у процесі мікроскопічного дослідження зразка.

У будь-якому разі необхідно отримати результат гістологічного дослідження перед тим, як виконувати подальші лікувальні процедури на шийці матки, особливо деструктивні (припікання, коагуляції, деструкції). Результат зазвичай лікар отримує через 7–10 днів.

ЩО ЩЕ НЕОБХІДНО ЗНАТИ

Є міф, що біопсія шийки матки — це боляче. Методологічно правильно виконана біопсія шийки матки — це практично безболісна процедура, момент взяття біопсії пацієнтки навіть не помічають. Вона не вимагає спеціального знеболювання.

Є міф, що в разі цитологічного результату легкої дисплазії (LSIL або ASCUS) кольпоскопію та прицільну біопсію проводити не потрібно. Це не так. Біопсію проводять з усіх ділянок на слизовій шийки матки, які мають кольпоскопічно аномальний вигляд.

Доброякісні процеси на шийці матки вимагають біопсії, якщо в кольпоскопіста є сумніви. Що досвідченіший кольпоскопіст, то менше він проводить біопсій у разі доброякісних процесів. Досвідчений кольпоскопіст не проводить біопсію, якщо процес доброякісний.