Конізація шийки матки
Є безліч усталених міфів у медицині, які «культивуються» пацієнтами та лікарями. Один із них — про шкоду конізації для шийки матки, про неможливість завагітніти й народити після такої операції. Я знаю, звідки «росте коріння» таких міфів. З далеких часів радянської медицини, коли неможливо (ось просто взагалі неможливо) було придбати та використовувати професійне обладнання, зокрема електроди (різальний інструмент), для виконання конізації. Найкращі варіанти таких інструментів, наближені до професійних, виготовляли умільці, й у ті часи вони коштували великих грошей і були дефіцитними, як, утім, і все інше. Мені навіть не хочеться тут згадувати про лайфхаки тих часів, про які я нещодавно дізналася від колег.
Зараз, маючи бажання й достатні фінансові можливості, лікар може забезпечити свою роботу з найсучаснішими високопрофесійними електродами й інструментами світового класу, які дають змогу мінімізувати негативний вплив на тканини. Професійні інструменти, зокрема витратні, ніколи не коштували дешево.
Маючи навіть найсучасніше обладнання, для правильного виконання операції необхідні також практичні навички, правильне дотримання методики проведення операції, відповідна підготовка до операції й дотримання правил поведінки потому.
Правильно виконана методика оперативного втручання ексцизії та конізації містить багато складників — це й режими роботи апарата, які підібрані індивідуально для кожної пацієнтки відповідно до типу тканин; і швидкість, з якою виконується втручання та яку підбирають індивідуально; і відсутність безпричинного припікання тканин під час гемостазу, т. зв. мінімізація впливу на тканини. Правильно виконана ексцизія переважно не вимагає подальшого припікання тканин.
Конізація може бути різною. Обсяг видалених тканин за різних діагнозів, різних локалізацій і розмірів дисплазії може дуже сильно варіювати. Також велике значення має початковий розмір шийки матки.
Мій 20-річний досвід роботи в кабінеті патології шийки матки провідного онкологічного лікувального закладу України показує, що пацієнтки після проведених операцій ексцизій і конізацій на шийці матки вагітніють і самостійно народжують так само, як і жінки з популяції, у яких таких операцій не було.
За 16 років роботи в кабінеті патології шийки матки виконано понад 4800 різних операцій ексцизій і конізацій шийки матки. Основна частина пацієнток — це молоді жінки, які не народжували й у яких була виявлена тяжка дисплазія та початкові форми раку шийки матки. Такі пацієнтки тривалий час спостерігаються в онкогінеколога, і ми маємо змогу простежити в них перебіг вагітностей, пологів і післяпологового періоду. Достовірно значущих відмінностей у кількості кесаревих розтинів у таких пацієнток, якщо порівнювати з загальними показниками в Україні, не виявлено. Якщо нашим пацієнткам і призначаються планові кесареві розтини, то, зазвичай, за іншими показаннями, не пов’язаними зі станом шийки матки.
Вкрай рідко можуть виникнути проблеми в пацієнток із раком шийки матки, у яких методом конізації видалена майже вся шийка матки. Хоча в моїй практиці неодноразово були пацієнтки з такими діагнозами, яким виконували по кілька конізацій шийки матки, і вони самостійно виношували та народжували дітей, ба навіть двійню.
Конізація шийки матки належить до ексцизійних методів лікування, тобто таких, що передбачають вирізання тканин шийки матки. Під час проведення конізації лікар вирізає частину шийки матки у формі конуса. Залежно від ступеня тяжкості дисплазії, розмірів і локалізації патологічної ділянки, форми та розмірів шийки матки обсяг видалених тканин, як в абсолютному вимірі, так і щодо шийки матки, може дуже варіювати. Основною відмінністю у виконанні операції конізації є те, що вирізається циркулярно зона трансформації. Весь видалений матеріал гістологічно досліджується. Операція конізації шийки матки має два важливі завдання — лікувальне та діагностичне. Гістологічне дослідження матеріалу конуса дуже важливе для встановлення остаточного діагнозу. Гістологи під час вивчення матеріалу звертають увагу на наявність зони екзоцервіксу, ендоцервіксу й лінії стику епітеліїв, ступінь тяжкості передраку, поширення в криптах атипового епітелію, наявність ознак злоякісності, стан чистоти країв зрізу, наявність або відсутність пухлинних клітин у просвітах кровоносних судин.
Конізація шийки матки проводиться, зазвичай, за допомогою електрохірургічного (діатермічного) апарата. Різновидом апарата діатермії є апарат радіохвильової хірургії. Також, як варіант, рідко використовують ножову (за допомогою скальпеля) конізацію або лазерну конізацію. Однак найчастіше використовуються електрохірургічні апарати. І сьогодні експерти всього світу електрохірургічне лікування вважають найефективнішим і найактуальнішим. У разі правильного проведення методики електрохірургічної операції, використання якісних професійних витратних матеріалів (електродів) у всіх пацієнток зберігається репродуктивна функція, можливість завагітніти, виносити й самостійно народити дитину.
Сьогодні операцію конізації шийки матки виконуємо під загальним внутрішньовенним наркозом в амбулаторних умовах. Час перебування в клініці з оформленням документів і післяопераційною консультацією — приблизно 2–3 години. Пацієнтку забезпечено всім необхідним у палаті та операційній.
Важливо дотримуватися правил підготовки до операції діатермоконізації шийки матки.
Операція конізації проводиться в умовах операційної в чітко визначені дні менструального циклу. Під час процедури пацієнтка перебуває під моніторингом лікаря-анестезіолога з контролем артеріального тиску, електрокардіограми та пульсу. Ранній післяопераційний період проводить у палаті короткострокового перебування під контролем медичної сестри. У всіх пацієнтів є кнопка термінового виклику медичного персоналу.
Зараз для короткострокового загального знеболювання, внутрішньовенного наркозу, використовують сучасні лікарські препарати, що спеціально розроблені для застосування під час короткочасних болісних діагностичних і лікувальних маніпуляцій.
Якщо обсяги вирізання невеликі й пацієнтка відмовляється від загального наркозу, можливе проведення операції в присутності анестезіолога, так звана послуга анестезіологічного супроводу та анестезіологічного моніторингу.
Середній час перебування пацієнтки в операційній — 30 хвилин.
Необхідні загальноклінічні дослідження для операції конізації шийки матки під внутрішньовенним наркозом: загальний аналіз крові, обстеження на гепатит В (HbsAg), гепатит С (anti-HCV), сифіліс (RW або TPHA), антитіла до ВІЛ (HIV), група крові та резус-фактор. Також потрібна електрокардіограма (ЕКГ) з розшифруванням. Лікаря необхідно завчасно попередити про будь-які хронічні, системні або інфекційні захворювання, захворювання серцево-судинної та дихальної систем, про алергічні реакції на медикаменти, ускладнення під час попередніх наркозів, порушення здатності крові зсідатися.
Ранній післяопераційний період триває від 30 хвилин до 1 години. Больових відчуттів, зазвичай, у цей час не спостерігається, і надалі знеболювання не потрібне. Деякі пацієнтки можуть відчувати «потягування», «ниття», як на початку менструації. Ці відчуття зникають через 1,5–2 години.
Перебіг післяопераційного періоду має свої особливості. Пацієнтка має дотримуватися певних правил поведінки для профілактики післяопераційних ускладнень.
Перший контрольний огляд здійснюється не раніше ніж через шість тижнів після операції. Перше контрольне цитологічне дослідження проводиться не раніше ніж через три місяці після операції.