Цервікальний кюретаж
У певних клінічних випадках лікар запропонує пацієнтці виконати цервікальний кюретаж або, іншими словами, зіскрібання цервікального каналу. Ці два терміни описують одну й ту ж процедуру, яка полягає в зіскрібанні слизової цервікального каналу спеціальним інструментом — кюреткою. Отриманий матеріал здають у лабораторію для гістологічного дослідження.
У яких випадках і для чого потрібно проводити таке дослідження? Найчастіше в пацієнток із важкою дисплазією епітелію шийки матки, внутрішньоепітеліальною карциномою й початковим раком шийки матки під час планування лікування зі збереженням органів для виключення наявності інфільтративного раку в цервікальному каналі. У пацієнток з аномальними цитологічними мазками високого ступеня за відсутності аномальних кольпоскопічних картин, а також у разі неадекватної кольпоскопії, коли лінія стику циліндричного та багатошарового плоского епітелію не візуалізується й розташовується в цервікальному каналі. У такому разі це один із можливих методів поставлення діагнозу.
Цервікальний кюретаж проводять амбулаторно. Спеціальна підготовка не потрібна, найкращі дні — після закінчення менструації або в середині менструального циклу. Знеболювання не потрібне, маніпуляція безболісна, хоча може супроводжуватися певними неприємними відчуттями. За часом процес проведення кюретажу цервікального каналу займає до 10–15 секунд. У рідкісних випадках, особливо в жінок у період менопаузи та після широких конізацій шийки матки, цервікальний канал може бути звужений (стенозований). У таких клінічних ситуаціях маніпуляцію проводять під короткочасним внутрішньовенним наркозом, оскільки потрібно ще й розширити цервікальний канал.