Інфільтративний рак шийки матки
Невеликий відступ перед тим, як я спробую пояснити вам, що таке інфільтративний рак шийки матки.

Чому саме ми

20-ти річний досвід успішної щоденної роботи з найскладнішими пацієнтами з патологією шийки матки

Команда кращих професіоналів: клініцисти, цитологи, гістології, рентгендіагности

Ми знаємо, як діагностувати та лікувати патологію шийки матки і навчаємо колег

Ми працюємо за стандартами, на основі доказової медицини з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта

Ефективність нашої роботи доведена часом і здоровими пацієнтами. Нас радять друзям

Подробнее об услуге

Інфільтративний рак шийки матки

Невеликий відступ перед тим, як я спробую пояснити вам, що таке інфільтративний рак шийки матки.

Я виросла в родині онкогінеколога, і слова «рак», «онкологія», «шийка матки» я чула з дитинства. Вдома була велика бібліотека, у ті часи не було інтернету, і всі найсучасніші наукові досягнення зберігалися в паперовому вигляді. Книги займали великі шафи від підлоги до стелі в кімнаті, відведеній під кабінет, і рівно половина була зайнята різноманітною медичною літературою, зокрема й на теми онкології. Й ось я, семирічна дівчинка, діставшись до нижніх шухляд, починаю перебирати книги та намагатися знайти відповідь на це запитання. Знаходжу маленьку сіру книжку з намальованим раком (тим самим — з клешнями) на обкладинці (зараз уже не пам’ятаю, що це була за книга, обов’язково її спробую знайти ще раз) і з нею йду до свого батька, тоді завідувача відділення онкогінекології теперішнього інституту раку з запитанням — «Чому хвороба називається саме рак?». І він цілком серйозно, спокійно та зрозуміло починає мені розповідати, як відбуваються онкологічні процеси в тканинах. Зараз я спробую зробити для вас те ж саме.

По-перше, рак — це злоякісна пухлина, яка розвивається винятково в епітелії. Клітини епітелію з різних причин змінюють свою будову та структуру, стають неслухняними, виходять з-під контролю організму. На певному етапі ці некеровані клітини починають жити своїм життям, для них немає перешкод, і вони починають покидати територію, відведену природою для епітелію. Кількісно зростаючи, вони посилюють своє «харчування» шляхом додаткового росту судин, забирають собі багато поживних речовин і проникають у навколишні тканини, завойовуючи нові простори.

Це і є інвазивний, або іншими словами — інфільтративний рак. Саме слово «інфільтрація» нам підказує, що цей рак звідкись і кудись проникає, інфільтрує.

Як ми вже з’ясували, нормальний епітелій розташовується на спеціальній «підкладці-килимку» — мембрані. Цією мембраною епітелій відділений від розташованої нижче сполучної тканини. Поки пухлина перебуває в межах базальної мембрани — це внутрішньоепітеліальний рак, але якщо пухлинні клітини починають «прориватися, проникати, інфільтрувати» крізь базальну мембрану в сполучну тканину — це інфільтративний, інвазивний рак. Нестримний ріст ракових клітин призводить до руйнування навколишніх тканин. Сполучна тканина містить кровоносні та лімфатичні судини. У разі руйнування стінки судини, пухлинні клітини проникають у їх просвіт і з потоком крові та лімфи, як на швидкісному ліфті, можуть розноситися організмом. Першою перешкодою для них є регіонарні лімфатичні вузли, які уловлюють атипові клітини та бактерії, немов фільтри. Тоді можливо, що клітини в них осідають, і виникає регіонарний метастаз. Якщо перша лінія лімфатичних вузлів не може впоратися — пухлинні клітини можуть далі курсуватиме з потоком крові в інші більш віддалені лімфатичні вузли та органи. Органи-«мішені» для метастазів в разі раку шийки матки — це печінка, легені, лімфатичні вузли вздовж хребта, навколо аорти та над ключицями.

Розмір, ступінь поширення та росту ракової пухлини оцінюють і спеціальним чином шифрують лікарі-онкологи. Для чого це роблять? Аби стандартизувати подальше лікування, щоб можна було оцінити ці результати, розробляти нові варіанти, а лікарі мали можливість використовувати весь потенціал доказової медицини. Лікарі-онкологи всього світу створили спеціальну класифікацію, спільну для всіх, щоб розуміти діагнози один одного. Для цього визначено три основні критерії та кілька додаткових. Перші три критерії описують: Т (tumor) — саму пухлину, N (nodus) — регіонарні лімфатичні вузли, M (Metastasis) — віддалені метастази. Ця класифікація називається TNM. Онкогінеколог обов’язково має класифікувати діагноз згідно з цією класифікацією.

Друга класифікація (FIGO — The International Federation of Gynecology and Obstetrics) розподіляє класифікацію TNM за клінічними стадіями. Їх, як відомо, є чотири, і вони позначаються римськими цифрами — I, II, III, IV. Стадію пацієнтові виставляють один раз, і вона більше не змінюється упродовж життя.

Рак шийки матки — одна з небагатьох пухлин людини, яка має чотири варіанти першої стадії! І якщо ще додати внутрішньоепітеліальну карциному — буде аж п’ять!

Ці стадії інфільтративного раку позначаються такими символами: Т1а1, Т1а2, Т1b1, T1b2. Чому так складно? — запитаєте ви. Зараз спробуємо розібратися.

Для початку необхідно визначити критерії, за якими згруповані ці стадії. Як ви вже помітили, ми оцінюємо пухлину й пам’ятаємо, що зараз ідеться про інвазивний рак.

Т1а1-стадія раку шийки матки

Рак шийки матки Т1а1-стадії можна діагностувати виключно мікроскопічно під час гістологічного дослідження матеріалу конуса або операції. Тільки з біопсії поставити остаточний діагноз такій стадії раку шийки матки неможливо, оскільки біопсія — це лише невелика частина органа, а рак такої стадії також дуже маленьких розмірів, тому щоб його знайти, лікарю-морфологу необхідно досліджувати багато серійних зрізів шийки матки. Отже, розміри раку шийки матки Т1а1-стадії — це поширення пухлини вглиб розташованих нижче тканин за межі базальної мембрани (інвазія) до 3 мм, а завширшки така ділянка (горизонтальне поширення) може бути не більшим за 7 мм. Лікар-гістопатолог отримує ці розміри за допомогою спеціальної лінійки-шкали, яку монтують у мікроскоп.

На цій стадії мінімальний ризик метастазування в лімфатичні вузли, тому їх не видаляють.

Т1а1-стадія належить до мікроінвазивного передклінічного раку шийки матки, тобто раку, який не діагностується візуально (неозброєним оком), а також є початковою формою раку шийки матки.

Рак шийки матки Т1а1-стадії можна радикально пролікувати, виконавши операції конізації шийки матки, трахелектомії, гістеректомії. Вибір методу лікування залежить як від клінічних чинників, так і від бажання пацієнтки зберегти репродуктивну функцію.

Т1а2-стадія раку шийки матки

Рак шийки матки Т1а2-стадії належить до мікроінвазивного раку, проте не належить до початкових форм раку шийки матки. Глибина інвазії пухлини в розташовану нижче строму на цій стадії раку шийки матки більш ніж 3 мм, але менш ніж 5 мм. Горизонтальний розмір пухлини — до 7 мм. Як ми бачимо, різниця між Т1а1-стадією — всього у 2 мм, а тактика лікування таких пацієнтів кардинально відрізняється! У разі збільшення глибини інвазії понад 3 мм углиб різко зростає ризик наявності метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах і лімфоваскулярної інвазії (LVI). Мінімальним радикальним лікуванням зі збереженням органів на Т1а2-стадії раку шийки матки є операція трахелектомія типу В із видаленням лімфатичних вузлів (лімфодисекцією). Стандартним лікуванням є гістеректомія типу В із видаленням лімфатичних вузлів.

Т1в1-стадія раку шийки матки

Т1в1-стадія належить до клінічних форм раку шийки матки з більшою пухлиною, ніж у Т1а2, яку видно візуально або тільки в мікроскоп, але яка менша за 4 см у діаметрі. Водночас пухлина не має виходити за межі шийки матки. Такий вид пухлини вимагає вже більшої операції з видаленням шийки матки й навколишніх тканин, а також видаленням регіонарних груп лімфатичних вузлів. Також після операції за результатами заключного гістологічного дослідження операційного матеріалу може бути призначена променева і/або хіміотерапія. За цього виду пухлини можливе проведення лікування зі збереженням органів у пацієнток, які категорично налаштовані зберегти репродуктивну функцію. Їм проводять операцію трахелектомії типу С із видаленням регіонарних лімфатичних вузлів. Стандартним видом хірургічного втручання на цій стадії пухлини є гістеректомія типу С із видаленням регіонарних лімфатичних вузлів.

Т1в2-стадія раку шийки матки

Це також клінічна форма раку шийки матки, за якої поширення пухлини обмежене виключно шийкою матки, і розмір пухлини водночас перевищує 4 см у діаметрі.

На цій стадії раку шийки матки проводять операцію гістеректомії типу С із видаленням регіонарних лімфатичних вузлів. У деяких клінічних випадках можливе призначення декількох курсів хіміотерапії до операції для зменшення загальних розмірів пухлини та підвищення абластики. Після операції призначають додаткову променеву терапію та хіміотерапію.

Далі буде

Якщо тіло не потребує ліків і людина охоче дотримується встановленого йому способу життя, тоді, вважаємо ми, досить і посереднього лікаря. Але коли треба застосовувати ліки, ми знаємо, що знадобиться лікар сміливіший.

Подивіться
Відео звернення

Что еще следует знать укр

Недостатком является то обстоятельство, что в латыни некоторые буквы используются чаще или реже других, что создает другое изображение печати. Кроме того в латинском языке заглавная буква используется только в начале предложений. Тем самым Lorem ipsum не отображает написание, к примеру, имен собственных. Вследствии этого использование этого текста в качестве визуального заполнителя макета в испанском языке ограничено. Если вы хотите использовать рыбный текст для сравнения.
Недостатком является то обстоятельство, что в латыни некоторые буквы используются чаще или реже других, что создает другое изображение печати. Кроме того в латинском языке заглавная буква используется только в начале предложений. Тем самым Lorem ipsum не отображает написание, к примеру, имен собственных. Вследствии этого использование этого текста в качестве визуального заполнителя макета в испанском языке ограничено. Если вы хотите использовать рыбный текст для сравнения.