Профілактика РАКУ ШИЙКИ МАТКИ

30 січ 2023

Профілактика (грец. Πρόφύλακτικός «запобіжний») - в медицині, комплекс заходів, спрямованих на попередження виникнення захворювань і травм, усунення чинників ризику їх розвитку.

Виділяють громадську, що включає систему заходів з охорони здоров'я колективів і індивідуальну профілактику, що передбачає дотримання правил особистої гігієни в побуті і на виробництві.

Первинна профілактика - система заходів попередження виникнення та впливу факторів ризику розвитку захворювань (дезінсекція, дератизація, вакцинація, раціональний режим праці і відпочинку, раціональне якісне харчування, фізична активність, охорона навколишнього середовища і т. Д.). Ряд заходів первинної профілактики може здійснюватися в масштабах держави.

  • РШМ єдина онкологічна локалізація для якої розроблена та впроваджена первинна профілактика ВАКЦІНАЦІЯ.
  • Інші заходи первинної профілактики для РШМ : моногамні статеві стосунки, бар’єрна контрацепція, відмова від куріння.(Якщо щось забула згадати;) прошу доповнювати у коментарях)
  • Пропаганда здорового способу життя та гігієни статевих стосунків.

Вторинна профілактика - комплекс заходів, спрямованих на усунення чинників ризику, які за певних умов (стрес, ослаблення імунітету, надмірні навантаження на будь-які інші функціональні системи організму) можуть привести до виникнення, загострення і рецидиву захворювання. Найбільш ефективним методом вторинної профілактики є диспансеризація як комплексний метод раннього виявлення захворювань, динамічного спостереження, спрямованого лікування, раціонального послідовного оздоровлення.

  • Для раннього виявлення РШМ впроваджено скринінгові програми, скринінговим тестом можуть бути цитологічний тест, ВПЛ-тестування, візуальний тест, інші та можливе поєднання кількох тестів. (Про скринінг напишу окремо)
  • Своєчасна рання діагностика передракових станів- дисплазій епітелію шийки матки, у пацієнток з аномальними результатами скринінгу- кольпоскопія, прицільна біопсія та цервікальний кюретаж з гістологічним дослідженням.
  • Своєчасне лікування передракової патології відповідно до встановленого діагнозу.
  • Виявлення та усунення факторів ризику виникнення РШМ, нагляд за пацієнтами з наявними факторами ризику – імуносупресивні стани та хвороби, які такими супроводжуються (аутоімунні захворювання, цукровий діабет, ВІЛ/СНІД).
  • Виявлення та лікування інфекцій, які передаються статевим шляхом.

Деякі фахівці пропонують термін третинна профілактика як комплекс заходів з реабілітації хворих, які втратили можливість повноцінної життєдіяльності. Третинна профілактика має на меті соціальну (формування впевненості у власній соціальної придатності), трудову (можливість відновлення трудових навичок), психологічну (відновлення поведінкової активності) і медичну (відновлення функцій органів і систем організму) реабілітацію.

  • Відновлення пацієнтів після лікування РШМ
  • Трудова та соціальна реабілітація після лікування РШМ