Розвінчуємо міфи про рідинний метод цитологічного дослідження. Історія приготування одного мазка

17 лип 2017

Автор тексту та фото Наталія Лігірда

Існує безліч укорінених міфів: «В Україні немає рідинної цитології», «Рідинна цитологія виконується повністю комп'ютером автоматично аж до видачі висновку, тобто комп'ютер сам «дивиться» мазки», «Метод рідинної цитології використовується на другому етапі обстеження» і т.і.

Безпосередньо препарати виготовляються на автоматичних установках (наприклад, BD SurePath TM Liquid-based Pap Test; BD PrepStain TM Slide Processor).

Однак, готові цитологічні препарати дивляться живі люди - фахівці-цитологи.

У світі існують автоматичні установки, які проводять ранжування вже готових цитологічних препаратів з патологічними змінами і автоматичне виділення зон перегляду для подальшої оцінки цитологом. Такі установки використовуються у великих лабораторіях, куди надходять тисячі мазків популяційного скринінгу. Але у підсумку в будь-якому випадку висновок надає фахівець після перегляду скла під мікроскопом, а не комп'ютер.

     

     

Рис.1 Цитологічний препарат, приготований за допомогою рідинного методу (зліва), традиційний цитологічний мазок (праворуч).

Я прийняла запрошення відвідати МЛ ДІЛА і переглянути весь процес приготування цитологічного препарату методом рідинної цитології за методикою BD SurePath TM Liquid-based Pap Test.

Для того, щоб отримати матеріал використовують спеціальні щіточки.

Матеріал разом з робочою частиною щіточки, яка знімається, поміщають у віалу - спеціальну ємність з фіксуючим розчином BD.

Рис.2. Віала з фіксуючим розчином BD.

Подальший процес автоматизований, а значить приготування препарату стандартизовано і якість гарантована. Законсервований біоматеріал перемішують шляхом струшування і переносять на щільний реагент (PrepStain Density Reagent).

Рис.3. Шейкер для перемішування клітинного матеріалу у віалах.

Проводиться рандомізація клітинного складу і перенесення матеріалу в пробірки. Далі переходимо до пристрою PrepMate, який призначений для перенесення клітинного розчину з віал до центрифужної пробірки з щільним реагентом.

        

        

Рис. 4. Установка PrepMate і автоматичний процес перенесення клітинного матеріалу до центрифужної пробірки без відкриття віали. 

На наступному етапі проводиться центрифугування (для приготування концентрованого клітинного осаду). 

     

Рис. 5. Процес центрифугування контролюється автоматично.

Часткове видалення з матеріалу непотрібних для діагностики домішок крові, слизу і надлишкових клітин зони запалення проводять за допомогою аспіратора. 

        

Рис. 6. Вакуумна аспірація (система відбору рідини) за допомогою модульного аспіратора Easy Aspirat. Пробірки з клітинним розчином після аспірації домішок (в центрі). Всі девайси, що використовуються мають одноразове застосування і автоматично скидаються після використання (праворуч).

Виконується виділення і очищення клітин шляхом запатентованого методу «стадії клітинного збагачення». Осаджені клітини знову суспендують, перемішують.

        

Рис. 7. Приготування збагаченого клітинного складу. Збагачений клітинний склад (фото в центрі).

Далі клітинний матеріал переносять в осадову камеру PrepStain Settling Chamber, встановлену на предметному склі PreCoat. В подальшому виконується ізоляція окремих клітин (монодісперсія) з наступним фарбуванням за модифікованою процедурою Папаніколау.

    

Рис. 8. Апарат BD PrepStain TM Slide Processor (зліва) і вид осадової камери PrepStain Settling Chamber, встановленої на предметному склі (праворуч).

Приготування цитологічних препаратів, маркування, закріплення в штатив пристрою PrepStain, на якому відбувається перенесення клітинних зразків з центрифужної пробірки до осадової камери, поміщеної на предметне скло для мікроскопа.

    

Рис. 9. Автоматичне перенесення клітинних зразків з центрифужної пробірки на предметне скло (зліва) і приготування, в т.ч. і автоматичне забарвлення препарату (праворуч) на BD PrepStain TM Slide Processor.

Пристрій PrepStain автоматично забарвлює і промиває кожен препарат. Весь процес контролюється комп'ютерною програмою для кожного окремого скла, що повністю виключає можливість втручання ззовні.

    

Рис. 10. Процес приготування цитологічних препаратів за методикою BD SurePath TM Liquid-based Pap Test контролюється комп'ютерною програмою.

    

Рис. 11. Зовнішній вигляд цитологічних препаратів, приготованих за рідинною методикою BD SurePath TM Liquid-based Pap Test (зліва) і вид препарату під мікроскопом (праворуч).

Дослідження препаратів проводиться лікарями-цитологами, які мають міжнародні сертифікати і підготовлені для оцінки цитологічних препаратів, приготованих методом рідинної цитології.

    

Рис.12. Лікарі-цитологи переглядають препарати під мікроскопом і видають висновки цитологічного дослідженняя.

Рис. 13. Представлений результат ко-тесту: Цитологічне дослідження методом рідинної цитології і ПЛР на ВПЛ.

Результат цитологічного дослідження в МЛ ДІЛА видається відповідно до класифікації Бетесда і класифікації ЦІН.

ВАЖЛИВО! З віал/контейнера додатково до ПАП-тесту методом рідинної цитології (технологією SurePath BD) можна провести дослідження на:

  • вірус папіломи людини (ВПЛ), «Комплексне генотипування ДНК ВПЛ у напівкількісному форматі методом REAL TIME: 19 високоонкогенних 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 56, 58, 59 26, 51, 53, 66, 68, 69, 73, 82 і 9 низькоонкогенних: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70» 
  • інфекції, що передаються статевим шляхом, «Скринінг 7 ІПСШ».

Детальніше про метод рідинної цитології

©Наталія Лігірда