Початкові форми раку шийки матки
До початкових форм раку шийки матки належить внутрішньоепітеліальна карцинома (Tis, або інший варіант позначення — СIN3) і мікроінвазивний інфільтративний рак шийки матки Т1а1 стадії.
Чому ці дві стадії належать до початкових форм раку шийки матки?
У разі поширення пухлини, яка відповідає цим двом стадіям, за дотримання певних умов, про які ми будемо говорити нижче, можливе проведення мінімального радикального хірургічного втручання в обсязі конізації шийки матки. Хочу зазначити відразу, що конізація — це мінімум, який може вилікувати таку патологію. Дуже часто в моїй практиці пацієнтки ставлять запитання: «А можна обійтися взагалі без конуса?» Моя відповідь: «Ні. Конус необхідний. І це той мінімум, яким і мені, і вам хотілося б обмежитися. Однак не завжди, навіть у цих ситуаціях, можна обійтися лише конізацією. Ми будемо ще чекати й оцінювати остаточний гістологічний висновок і брати до уваги багато параметрів. Конізація в таких клінічних ситуаціях виконує два основні завдання — це й лікувальна, і діагностична процедура. За відповідності всіх показників, будемо ще регулярно спостерігати пацієнтку, проводити контрольні кольпоскопічні та цитологічні дослідження, обстеження на ВПЛ»
Внутрішньоепітеліальна карцинома (рак) шийки матки, рак на місці (лат. Cancer in situ), і ще для цієї патології використовується той самий термін, що і для тяжкої дисплазії епітелію шийки матки, — цервікальна інтраепітеліальна неоплазія 3-го ступеня (CIN3) — патологічний стан, за якого атипові клітини, характерні для раку, займають усю товщу епітеліального пласта, але розміщуються в межах базальної мембрани й не проникають у сполучну тканину нижче. Це проміжний стан між: тяжкою дисплазією епітелію шийки матки та інфільтративним раком.
Внутрішньоепітеліальна карцинома за TNM-класифікацією раку шийки матки належить до Тis. Метастазування за такої форми карциноми не спостерігається, оскільки немає ураження сполучної нижньої тканини, у якій містяться лімфатичні та кровоносні судини.
Початкова форма інвазивного раку, мінімальний рак шийки матки — що це таке?
Коли спостерігається проникнення ракових клітин у нижню сполучну тканину, т. зв. інвазія, — пухлинний процес називається інвазивним або інфільтративним, тобто це інвазивний рак шийки матки.
Ступінь проникнення ракових клітин углиб тканин може бути різним, і це показано в класифікації
Найбільш ранній ступінь інвазії раку шийки матки позначається Т1а1 стадією. У цьому разі пухлинні клітини проникають всередину сполучної тканини не більш ніж на 3 мм і поперечний (горизонтальний) розмір такого проникнення не більш ніж 7 мм. Усе, що вкладається в ці рамки, називається раком шийки матки Т1а1 стадії — це початкова форма раку шийки матки.
Такий рак можна остаточно діагностувати тільки на підставі гістологічного дослідження операційного матеріалу: конуса, трахелектомії, гістеректомії.
Конізація шийки матки – це мінімальне радикальне органозберігальне оперативне втручання в разі початкових форм раку шийки матки, однак за дотримання таких умов:
Під час планування конізації:
- Клінічно, кольпоскопічно, гістологічно (за результатами попередньої біопсії шийки матки й зіскрібку цервікального каналу) немає даних про наявність інфільтративного раку більш ніж Т1а1 стадії.
- Шийка матки анатомічно дає змогу виконати широку конізацію, тобто є технічні умови для проведення такого хірургічного втручання. За певних анатомічних особливостей будови шийки матки лікар пропонує пацієнтці ширшу органозберігальну операцію — трахелектомію.
- Дисплазія та рак шийки матки локалізується в межах шийки матки й не поширюється на склепіння та стінки піхви. Усе патологічне вогнище можна «забрати» в конус.
- Дисплазія й рак шийки матки не поширюється глибоко в цервікальний канал шийки матки.
Подальше гістологічне дослідження матеріалу конуса:
- У процесі гістологічного дослідження матеріалу конуса виявлено, що межі поширення, інвазії пухлини відповідають стадії Т1а1, проведено мікроморфометрію (вимірювання під мікроскопом) розмірів вогнища інфільтративного раку, і вони не перевищують 3 мм завглибшки і 7 мм завширшки.
- Межі висіченого конуса повинні бути «чистими», тобто під час гістологічного дослідження не мають виявлятися пухлинні клітини в краї зрізу. Це в діагнозі позначається символом R0. Якщо в краї зрізу є пухлинні клітини, це позначається символом R1. У разі виявлення пухлинних клітин у краї зрізу лікар приймає клінічне рішення після повного загоєння шийки матки та повторного обстеження. Клінічних рішень у таких ситуаціях буває декілька, і вони мають багатофакторні складники. Зазвичай, це може бути повторна конізація, або видалення шийки матки шляхом трахелектомії, або видалення шийки матки разом із маткою — гістеректомія. Іноді, у деяких клінічних випадках, можливе спостереження за умови подальших нормальних цитологічних досліджень і кольпоскопії.
- Під час гістологічного дослідження матеріалу конуса не мають виявлятися пухлинні клітини в просвітах лімфатичних і кровоносних судин нижньої сполучної тканини. Це позначається символом LVI «-». Якщо ж пухлинні клітини виявлено в просвіті судин, то лікар ставить позначку LVI «+», і це свідчить, що пухлинні клітини потрапили в лімфатичне та кровоносне русло, є високий ризик виникнення регіонарних метастазів. У таких випадках стадія діагнозу не змінюється, а лікування необхідно розширити, тобто провести ширше видалення тканин шийки матки й лімфатичних вузлів.
- Ступінь диференціювання пухлини має бути високий (G1) або помірний (G2). Якщо пухлина низькодиференційована (G3), показані ширші лікувальні заходи.